WJBD Radio

Images

Now Playing

Local News

WJBD - Local News - Marion County 4-H Livestock Shows Held At Fairgrounds

The judge asks questions of those in one of the beef classes at the 4-H show on Saturday.

Marion County 4-H Livestock Shows Held At Fairgrounds

By Bruce Kropp, WJBD News

It was a busy day on Saturday for 4-H members with livestock projects.  Swine, sheep, goats, dairy and beef shows were held at the 4-H barn at the Marion County Fair Grounds.  

The three senior showmanship winners, Adrian Austin of Mt. Vernon in swine, Callah Mathena of Kell in sheep, and Rhiannon Branch of Iuka will compete for the Super Showmanship Award at two Sunday afternoon.  The Super Showmanship winner advances to the state competition.  There will also be a Tractor Driving Contest at 3 p.m. and Farm Olympics at 3 p.m. Sunday at the 4-H barn.  

The first grandstand entertainment of the fair will be the Moto Cross Competition at six Sunday night.  Reserved seats and pit passes are $10.00 and general admission is $8.00.   Sunday is also opening night for the Little Egypt Shows on the Midway where armbands will be available for $18 or individual ride tickets for $2 each.  

Here are the complete results from Saturday’s Marion County 4-H Livestock Shows:

                Swine:  Grand Champion Swine Female – Bailey Sigrist of Farina

                                Reserve Champion Swine Female – Adrian Austin of Mt. Vernon

                                Grand Champion Market Barrow – Dylan Sigrist  of Farina

                                Reserve Champion Market Barrow – Jonathan Wilkins of Salem

                                Grand Champion Market Gilt – Jonathan Wilkins of Salem

                                Reserve Champion Market Gilt – Adrian Austin of Mt. Vernon

                                Champion Homegrown Market Hog – Jonathan Wilkins of Salem

                                Reserve Champion Homegrown Market Hog – Jonathan Wilkins of Salem

                                Senior Showmanship – Adrian Austin of Mt. Vernon

                                Reserve Senior Showmanship – Bailey Sigrist of Farina

                                Intermediate Showmanship – Jacob Hanks of Iuka

                                Junior Showmanship – Jonathan Wilkins of Salem

 

                Sheep:  Grand Champion Ewe – Alexa Harrison of Louisville

                                Reserve Grand Champion Ewe – Kaleb Lacey of Kinmundy

                                Grand Champion Ram – Alivia Brooks of Woodlawn

                                Champion Homegrown Market Lamb – Mariah Green of Texico

                                Grand Champion Market Lamb – Callah Mathena of Kell

                                Reserve Champion Market Lamb – Alexa Harrison of Louisville

                                Senior Showmanship – Callah Mathena of Kell

                                Reserve Senior Showmanship – Alexa Harrison of Louisville

                                Intermediate Showmanship – Ryley Hammond of Salem

                                Junior Showmanship – Chase Thompson of Kinmundy

 

                Goats:   Grand Champion Female – Lane Haack of Kinmundy

                                Reserve Champion Female – Dawna Reeves of Iuka

                                Champion Homegrown Market Wether – Adrianna Gillett of  Kinmundy

                                Grand Champion Market Wether – Alexander Bays of Kinmundy

                                Reserve Champion Market Wether – Lane Haack of Kinmundy

                                Senior Showmanship – Dawna Reeves of Iuka

                                Intermediate Showmanship – Alexander Bays of Kinmundy

                                Junior Showmanship – Lane Haack of Kinmundy

 

                Dairy:    Grand Champion Dairy Female – Brady Heinzmann of Carlyle

                                Reserve Champion Dairy Female – Brady Heinzmann of Carlyle

                                Intermediate Showmanship – Lane Heinzmann of Carlyle

                                Junior Showmanship – Brady Heinzmann of Carlyle

 

                Beef:     Grand Champion Beef Female – Sidney Wilkins of Salem

                                Reserve Champion Beef Female – Bailey Sigrist of Farina

                                Grand Champion Bull – Sara Timm of Iuka

                                Reserve Champion Bull – Devan Vandeveer of Salem

                                Champion Homegrown Steer – Sara Timm of Iuka

                                Champion Rate-of-Gain Steer – Sara Timm of Iuka

                                Grand Champion Steer – Jace Wilkins of Salem

                                Reserve Champion Steer – Sierra Donoho of Iuka

                                Senior Showmanship – Rhiannon Branch of Iuka

                                Reserve Senior Showmanship – Jonathan Timm of Iuka

                                Intermediate Showmanship – Ryley Hammond of Salem

                                Reserve Intermediate Showmanship – Sara Timm of Iuka

                                Junior Showmanship – Chezney Robb of Kinmundy

See other LocalNews news:

Doctors Asked to Help with Anti-Heroin Program
Deadline Ahead for Illinois Marijuana Businesses
Belleville Marks Birthday with 200-Foot Bratwurst
Slain Girl's Mother Speaks at Watson Memorial
Organizers Pleased with First-Ever Sandoval Fall Fest




This Site logo